Hibridni skup „Uravnotežena tržišta rada na Zapadnom Balkanu: inovativna rešenja za održivu radnu snagu“ održan je 22–23. oktobra 2024. godine, u Budvi, u čijem radu je u ime Saveza samostalnih sindikata Srbije učestvovao Vladimir Gvozdenović, član Predsedništva.
Na otvaranju skupa, Laura Corado, šef odeljenja za međunarodne poslove, iz Generalnog direktorata za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju (DG EMPL) Evropske komisije, rekla je da proces proširenja EU ostaje glavni prioritet za Evropsku komisiju i da su EU institucije spremne da podrže region na složenom putu pristupanja EU.
Ona je naglasila značaj projekta ESAP 3 u rešavanju različitih komponenti efektivnog tržišta rada i socijalne politike, rešavanju problema neprijavljenog rada, formalizaciji, približavanju Zapadnog Balkana radnim i socijalnim standardima, podsticanju socijalnog dijaloga i podizanju standarda u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Ključni podaci koji ilustruju disparitete između našeg regiona i EU zahtevaju naš kolektivni fokus. Ukupna nezaposlenost u šest zemalja kandidata za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana u 2023. godini iznosila je 12,4%, što je upečatljiv kontrast u odnosu na EU od 6,1%, dok stopa nezaposlenosti žena odražava sličan disparitet. Najviše zabrinjavaju brojke o nezaposlenosti mladih, koja iznosi 26,9%, što je skoro duplo više od proseka EU od 14,5%.
Pranvera Kastrati, šef programskog odeljenja Saveta za regionalnu saradnju (RCC), osvrnula se na drugu deklaraciju Akcionog plana zajedničkog regionalnog tržišta, usvojenu na Samitu Berlinskog procesa prethodne nedelje, pri čemu su zapošljavanje i socijalna pitanja veoma visoko na dnevnom redu za zapadnobalkansku šestorku. U tom kontekstu, komponente ESAP projekta su veoma relevantne i važne za region. Uspeh projekta ne bi bio moguć bez velikog angažovanja i posvećene saradnje između partnera na projektu Zapadnobalkanske šestorke.
Prvi dan rada obeležila je panel diskusija o zapošljavanju i socijalnim izgledima zemalja Zapadnog Balkana, bezbednosti i zdravlju na radu i socijalnom dijalogu. Pored toga, sednica je formalno inicirala međusobnu saradnju između nacionalnih službi za zapošljavanje Zapadnog Balkana (PES) i Mreže javnih službi za zapošljavanje EU. Prvi dan završen[i] <#_edn1> je radionicom i prezentacijom Unije mladih preduzetnika Crne Gore, na kojoj su učesnici imali priliku da saznaju više o njihovom radu i uticaju na mlade preduzetnike i crnogorske kreativce.
U zvaničnom delu drugog radnog dana održana je prva plenarna sednica Mreže Zapadnog Balkana za borbu protiv neprijavljenog rada, kao i sastanak o usklađivanju sa poglavljima 2 i 19 pravne tekovine EU, uz produktivne diskusije i dogovorene naredne korake.
Na ovoj hibridnoj konferenciji učestvovalo je više od 80 predstavnika ministarstava za rad i zapošljavanje šestorke Zapadnog Balkana, inspektorata za rad, poreskih uprava, službi za zapošljavanje i socijalnih partnera.
Time su još jednom potvrđeni podaci najnovijeg Balkanskog barometra, koji navodi da 82% građana Zapadnobalkanske šestorke podržava regionalnu saradnju.
Konferencija je ugostila i predstavnike Evropske unije, partnerskih međunarodnih organizacija i tematske stručnjake i potvrdila posvećenost svih aktera da projekat bude uspešan.
<#_ednref1>